Od pewnego czasu otrzymujemy coraz więcej informacji na temat PlayStation VR 2. Teraz wiele się wyjaśniło – wiemy już, kiedy oczekiwać premiery.
Choć na nowe gogle będzie trzeba jeszcze trochę poczekać, to cierpliwość ma zostać hojnie nagrodzona. Czy tak się stanie? Może być to jedna z trudniejszych premier PlayStation, bo oczekiwania są duże.
Fani gier na konsole nie mogą się doczekać tego, żeby na rynku pojawiły się gogle Virtual Reality do PlayStation 5. Prawdopodobne jest, że okulary zostaną wprowadzone do sprzedaży w 2022 r.
Według pogłosek czas, w którym zadebiutuje nowy sprzęt, ma przypaść na przed wakacjami. Niektórzy jednak za bardziej realny termin uważają koniec roku. Trudno jest wyrokować – pozostał przynajmniej rok czasu, ale problemy z dostępnością PlayStation 5 wskazują na to, że nawet oficjalny debiut nie będzie jednoznaczny z tym, że okulary trafią do tych osób, które wyrażą gotowość ich kupienia.
Nowa konsola i nowe gogle VR? Wygląda na to, że japoński gigant właśnie w taki sposób myśli o rozwoju swojej oferty i udoskonaleniach sprzętu. Na temat tego, co może się zmienić w nowym produkcie PlayStation, wiele do powiedzenia mają zwłaszcza autorzy publikujący w serwisie UploadVR. Czego się więc spodziewać przede wszystkim?
PlayStation VR 2 mają powstać w wysokiej rozdzielczości. Będzie to technologia 4K. Będzie to prawdopodobnie 4000 × 2400 pikseli, co daje aż 2000 × 2400 pikseli na każde oko. W przypadku sprzętu produkowanego przez Sony, wykorzystane mają zostać panele OLED od Samsunga. Czyni to różnicę, bo najczęściej wykorzystuje się w takim sprzęcie technologię LCD.
Twórcy PlayStation VR 2 mają także zainwestować w technologię śledzenia gałek ocznych. Gogle będą mogły odczytać to, w jakim kierunku skieruje się nasze oko. Jaką funkcję ma to spełniać w goglach VR od Sony? Będzie to miało duży wpływ realistyczność obrazu.
Zostanie też wykorzystana technologia foveated rendering. Pozwala ona na to, żeby otrzymywać niezwykle szczegółowy obraz tego, na co akurat patrzymy. Samo pole widzenia ma być także głębsze.
Zestaw kamer zainstalowanych na headsecie pozwala na śledzenie głowy i ramion gracza. Jakie ma to znaczenie? Wyeliminuje to konieczność instalowania zewnętrznej kamery. Samo wykrywanie ruchów ma zostać mocno poprawione.
Niestety, ale kwestia łączności nowych gogli VR od Sony może być traktowana jako krok wstecz. PlayStation VR 2 będą połączone z samą konsolą w sposób analogowy. Przewód będzie prawdopodobnie złączem USB-C.
Urządzenie ma być wyposażone w nowy kontroler. Ma być on oparty na technologii, według której stworzono pada Dual Sense. Co poza tym? Niewiele wiemy z całą pewnością. Większość doniesień to zaledwie pogłoski. Sony obiecuje oczywiście duży skok mocy urządzenia i pogłębienie jego interaktywności. Jak japońska firma wywiąże się z obietnic? Dowiemy się najpewniej w drugiej połowie przyszłego roku.