Tablet do pracy zdalnej – czy to ma sens?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Tablet do pracy zdalnej – czy to ma sens?
Inne

Pandemia zmieniła model pracy ze stacjonarnej na zdalną. Czy kupno tabletu może być rozwiązaniem tej kłopotliwej dla wielu sytuacji?

Lockdowny sprawiły, że wszyscy byliśmy zmuszeni zamknąć się w domach. Uczniowie odbywali lekcje online, natomiast dorośli pracowali zdalnie za pomocą komputerów. Choć wydaje się, że pandemia (przynajmniej w Polsce) zaczyna słabnąć, to nowy model pracy może zostać na stałe.

Praca zdalna jest coraz częściej wybierana przez pracowników oraz pracodawców – likwiduje zbędne koszty podróży oraz pozwala zaoszczędzić czas. Praca w domu to również wygoda. No właśnie – ale czy tylko w domu? Dzięki systemowi pracy zdalnej możemy wypełniać nasze obowiązki bez względu na miejsce pobytu. Do tego potrzebny jednak jest sprzęt, który pozwoli realizować zadania, jednocześnie nie będąc dodatkowym obciążeniem.

Tablet czy laptop?

Zdaje się, że najczęstszym wyborem jest korzystanie w pracy zdalnej z laptopa. Ten mniejszy komputer świetnie spełnia swoją funkcję, zastępując wielkie komputery stacjonarne przenośnym urządzeniem. 

Technologia jednak poszła do przodu i aktualnie mamy do dyspozycji sprzęt jeszcze „zgrabniejszy” i równie funkcjonalny, co laptop. Dobry tablet pozwoli Ci pracować w dowolnym miejscu, na przykład w autobusie. Dzięki niewielkiej objętości możesz zmieścić go wszędzie. Solidna bateria sprawi, że w niepamięć odejdzie odwieczne pytanie: „jest tu gdzieś gniazdko?”.

Jeżeli dokupisz do tego modem LTE, w zasadzie nie istnieje miejsce, z którego nie mógłbyś pracować. To też kolejny plus przemawiający za tabletem: operacje, których chcielibyśmy dokonać na laptopie, możemy swobodnie wykonać na tablecie – obróbka zdjęć, montaż filmu, przelewy, pisanie, projektowanie, działania w Excelu itd.

Co powinien mieć Twój tablet

Wiele zależy od tego, jaki zawód wykonujesz. Jedne tablety będą lepsze dla osób związanych z działalnością artystyczną, na przykład montażystów filmowych albo grafików komputerowych. Inne dostosowane będą do potrzeb osób, które zajmują się pracą analityczną: statystyką, liczbami oraz obliczeniami, wykresami itp. Można jednak wyróżnić pewien zbiór uniwersalnych elementów, które każdy tablet powinien mieć, aby sprawnie funkcjonował:

  • wytrzymała bateria (minimalna długość pracy baterii powinna wynosić około 5–6 godzin),
  • duża pamięć RAM (nie może być niższa niż 3 GB, w przeciwnym wypadku zaraz po rozpoczęciu pracy zabraknie nam miejsca),
  • odpowiedni ekran (najczęściej kupowane tablety mają ekrany od 7 do 10 cali. Dobrą jakość obrazu zapewnia rozdzielczość Full HD. Warto przy zakupie zweryfikować wykorzystaną w produkcji technologię: jeżeli to IPS lub AMOLED, możemy być spokojni o obraz),
  • Solidna obudowa (tablet jest urządzeniem przenośnym, co wiąże się z ryzykiem. Warto zainwestować w sprzęt w obudowie z aluminium albo innego twardego tworzywa). 

Jaki tablet? Propozycje

Tablety do nauki zdalnej:

  • Huawei MediaPad T8 8.0,
  • Samsung Galaxy Tab A 10,
  • Lenovo Tab M10,
  • Overmax Qualcore 1027 3G,
  • Blow KidsTAB.

Ostateczny wybór tabletu do pracy zdalnej, jak powiedzieliśmy, jest uzależniony od zadań, do których ma być przeznaczony. Poniższe propozycje powinny jednak zadowolić nawet tych wymagających klientów:

  • Lenovo TAB M10 FHD Plus 10,3″ 4GB/64GB WiFi,
  • Samsung Galaxy Tab A7 2020 32GB Wi-Fi SM-T500,
  • Tablet SAMSUNG Galaxy Tab S6 Lite 10.4″ 4/64 GB Wi-Fi,
  • Apple iPad Air 10.9 4/64GB LTE,
  • Tablet SAMSUNG Galaxy Tab S7 11 6/128GB Wi-Fi.

Zdjęcie główne: Kaboompics .com/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*